Про благодійні внески

28 квіт. 2014
Інформація щодо батьківських внесків на потреби навчальних закладів

У даний час в суспільстві широко обговорюється законність добровільних пожертвувань і батьківських внесків на потреби школи або дитячого садочку. У родинах, де є діти шкільного або дошкільного віку, не обходиться без обговорення: яку суму в черговий раз доведеться викласти на потреби класу або внести як добровільну пожертву у фонд школи, дитячого садка. Останнім часом у засобах масової інформації з’являються повідомлення про примусові благодійні внески в окремих навчальних закладах та їх нецільове використання. Однак, як відомо, будь-яка благодійна діяльність здійснюється в рамках законодавства України.

Так, законом не забороняється благодійна діяльність, навпаки: на законодавчому рівні закріплено можливість здійснення благодійної діяльності в навчальних закладах. Тобто, навчальні заклади мають право отримувати добровільні пожертвування, однак вони повинні бути юридично правильно оформлені.

Згідно Законів України «Про освіту», «Про благодійництво та благодійні організації» та багатьох інших нормативно-правових документів, усі навчальні заклади мають право залучати додаткові кошти на свої потреби, але зобов'язані вести їм належний облік. Всі пожертви і добровільні внески повинні бути акумульовані на спеціальних розрахункових рахунках, створених органами Держказначейства.

Головне: прийом благодійних внесків від Вас, шановні батьки, повинен відбуватися виключно на добровільній основі з обов’язковим оформленням відповідної документації та відображенням у бухгалтерському обліку.

У навчальному закладі за рішенням загальних зборів функціонують батьківські комітети, які є добровільними органами громадського самоврядування, створеними на основі єдності інтересів батьків щодо реалізації прав та обов’язків своїх дітей під час організації їх життєдіяльності у закладі.

Саме батьківські комітети мають право відповідно до чинного законодавства України контролювати надходження і розподіл грошей, брати участь у вирішенні інших питань, передбачених статутом цих фондів.

Разом з тим, батьки мають право вимагати звіт від батьківських комітетів щодо напрямів використання «фондів».

Сума пожертвувань затверджується батьківським комітетом, враховуючи побажання батьків та реальні потреби навчального закладу.

Дирекція школи та педагогічні працівники не повинні втручатися у діяльність благодійних фондів і піклувальних рад (лист Міністерства освіти і науки України від 05 вересня 2013 року № 1/9-608). Навпаки, керівникам навчальних закладів забороняється використовувати кошти, отримані у вигляді благодійної допомоги чи добровільних пожертвувань, без зарахування на спеціальний розрахунковий рахунок, відкритий у Держказначействі (Інструкція з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затверджена наказом Держказначейства України від 26 грудня 2003 року № 242, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 23 січня 2004 за № 106/8706).

Більш того, будь-які зловживання з цього приводу з боку керівників навчальних закладів тягнуть за собою відповідальність згідно із законодавством про боротьбу з корупцією.

Як не прикро, але у першу чергу це відбувається через небажання та нерозуміння батьками, працівниками навчальних закладів можливості власноруч зарахування коштів на спеціальний казначейський рахунок свого навчального закладу, що, до речі, можна зробити у буть-якому банку, при цьому обов’язково зазначивши мету здійснення платежу (наприклад: на придбання стільців, ремонт у класній кімнаті тощо).

У разі виконання зазначеної вище, зовсім не складної процедури, кошти будуть зараховані на спеціальний рахунок навчального закладу і можуть бути використані тільки на мету, зазначену благодійником.

Вкотре наголошуємо, що саме через незнання або неправильне трактування чинних законів, порушення, пов’язані зі збором благодійних коштів та добровільних пожертвувань, отримали широке поширення.

Повну відповідальність за неналежне дотримання законодавства щодо збору та використання благодійних коштів, несе директор школи або гімназії, дошкільного навчального закладу, а також члени батьківських комітетів, які безпосередньо задіяні у даному процесі.

Однак не слід забувати, що стаття 19 Конституції України чітко визначає, що ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Тому, шановні батьки, ні керівник навчального закладу, ні класні керівники або вихователі, ні члени батьківського комітету не можуть примушувати Вас здавати кошти на будь-які потреби.

Будь-яке вимагання сплатити готівкові кошти або здійснити «подарунок» директору, вчителю, вихователю (насамперед, за влаштування дитини у дитячий садочок чи до школи) трактуються як перевищення службових повноважень та носять ознаки корупційних дій.

У такому випадку закликаємо Вас звертатися безпосередньо до правоохоронних органів, у прокуратуру, на гарячу лінію департаменту, або до місцевого відділу (управління) освіти.

Департамент освіти і науки здійснює постійний контроль, припиняє і надалі має намір припиняти факти зазначених правопорушень та вживати всі необхідні заходи для того, щоб закон дотримувався в усіх державних установах освіти.

Пам’ятайте: освіта в Україні безкоштовна! Звичайно, у складний для країни час, державного фінансування недостатньо для створення належних умов у школах, дитячих садках. Якщо Ви маєте бажання допомогти своєму закладу, робіть це правильно, у межах чинного законодавства. Не піддавайтеся на психологічний тиск з боку членів батьківського комітету, а про протиправні дії з боку адміністрації закладів – негайно повідомляйте у компетентні органи.

Тому звертаємося до Вас за допомогою в організації громадського контролю щодо організації роботи по збору благодійних пожертвувань керівниками навчальних закладів і батьківських комітетів.

У департаменті  освіти і науки Кіровоградської ОДА постійно працює гаряча лінія тел. 24-15-28, 099-210-3439, 067-680-1171, e-mail [email protected] .